W ramach w/w projektu doposażyliśmy  „Biblioteczkę nauczyciela” w pozycje o tematyce literatury dziecięcej. Zostały zakupione książki: bajki i wiersze dla dzieci, bajki logopedyczne, o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, zabawy z kodowaniem, encyklopedie, a także bajki kamishibai w formie ilustrowanych kart narracyjnych. Ponadto zakupiono książki na innym nośniku: książki objaśniające dzieciom wartości i emocje, bajki dla dzieci, bajki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, zabawy z kodowaniem.  Zakupiono również dyplomy i nagrody książkowe. Nauczyciele zorganizowali kąciki czytelnicze w salach przedszkolnych oraz doposażyli je w pozycje książkowe  zakupione ze środków projektu. Systematycznie realizują zajęcia z wykorzystaniem czytania globalnego oraz inne  zajęcia edukacyjne korzystając z tych książek. W każdej grupie powstały wystawy prac dzieci – Moja ulubiona książka. W ramach spotkania z rodzicami promującymi czytelnictwo wydaliśmy broszurkę „Wpływ czytania na rozwój dziecka”. Jest ona adresowana, także do opiekunów, wychowawców i edukatorów. Powstała ona w odniesieniu do kampanii „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”. W każdej grupie wiekowej realizowany jest program autorski „Książka – bajka – bajeczka”. Jego głównym założeniem jest umożliwienie dzieciom poznanie utworów literatury dziecięcej i rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych poprzez jak najczęstszy kontakt z książką oraz dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach z tekstem. W przedszkolu realizowana jest bajkoterapia, a także projekt „Bajeczka na weekend”. Nawiązaliśmy systematyczny kontakt z Gminną Biblioteką Publiczną, dzięki któremu dzieci poznały pracę pań bibliotekarek, uczestniczyły w zajęciach czytelniczych, zostały zachęcane do kontynuowania wypożyczania i czytania książek wraz z rodzicami. Po raz drugi braliśmy udział w projekcie edukacyjnym „Przedszkolaki - książka - film". Celem projektu było zapoznanie dzieci z literaturą dziecięcą oraz z adaptacją filmową danej pozycji książkowej. Książki pozwalają przenieść się w inny magiczny świat rozwijają wyobraźnię, a adaptacja filmowa  kształtuje umiejętności porównania książki, pozwala odpowiedzieć na pytania: Czy warto czytać, czy lepiej oglądać dzieła filmowe? Dzieci poznały przygody Misia Fantazego, a  w tym roku szkolnym zapoznały się z Legendą o poznańskich koziołkach, czytaną przez pracownika biblioteki, a następnie obejrzały film pod tym samym tytułem. Po obejrzeniu dzieci porównały legendę czytaną z adaptacją filmową. W ramach projektu odwiedzili nas państwo Monika i Piotr z Księgarni  Muszyńscy w Wągrowcu. Zachęcali do czytania i słuchania utworów dla dzieci. Opowiedzieli o pracy księgarza, a także zapoznali z funkcjonowaniem księgarni. Pani Monika przeczytała dzieciom bajki: „Krowa Matylda nie może zasnąć" oraz „Przygody Kici Koci”. W przedszkolu po raz 10 zorganizowaliśmy akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Głównym jej celem jest zachęcanie dzieci do częstszego obcowania z książką oraz do wspólnej lektury z rodzicami. W ramach tej kampanii zapraszamy różnych gości z naszej gminy. Goście czytają bajkę, a dzieci przygotowują inscenizację oraz zabawę do której włączają się goście. Nasze przedszkolaki miały możliwość uczestnictwa w różnych uroczystościach związanych z czytelnictwem „Dzień Postaci z Bajek”, „ Dzień Pluszowego Misia”. W ramach propagowania czytelnictwa przedszkole przeprowadziło konkursy pt. „Kolorowe witaminki”,  „Moja mała ojczyzna, tutaj mieszkam” oraz „Kalendarz adwentowy”. Współorganizowaliśmy  konkurs pt. „Legendy o poznańskich koziołkach” w ramach programu „Przedszkolaki –książka - film”. Laureaci wszystkich konkursów otrzymali nagrody książkowe. Zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Wojciechem Cesarz autorem książek:Wakacje grzecznego pas”, „Kocie kłopoty grzecznego psa”, „Nowe przygody grzecznego psa”, „Zakochany grzeczny pies”, „Zapiski wrednego kota”. Ponadto w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Niną Lussą autorką serii bajek dla dzieci pt. „Stella, Pikuś i przyjaźń”, „Stella, Pikuś i skarby” oraz „Stella, Pikuś i radość”. Dzięki zakupionym książkom z funduszu projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” przedszkolaki będą mogły wzmacniać zainteresowania   i aktywność czytelniczą.